XCIX Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Zbigniewa Herberta w Warszawie

Otwarcie obchodów 100. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta

Rozpoczynający się rok 2024 będzie istotną okazją do wspominania Patrona naszej szkoły, Zbigniewa Herberta. W lipcu mija bowiem 25. rocznica śmierci Poety, zaś w październiku - 100. rocznica Jego urodzin.

11 stycznia rozpoczęliśmy obchody 100. rocznicy urodzin naszego Patrona uroczystą akademią. Swoją obecnością zaszczycili nas: Pani Bożena Przybyszewska, Zastępczyni Burmistrza Dzielnicy Praga Południe oraz Pan Wiesław Kołodziejski reprezentujący Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

Na akademii wręczono Dyplomy Uznania 19 nauczycielom naszej szkoły oraz Pani Dyrektor Bożenie Gromadzkiej. Dyplom, podpisany przez Marszałka Województwa Mazowieckiego, Pana Adama Struzika, jest podziękowaniem za wieloletnią pracę i cenny wkład wniesiony w sprawne funkcjonowanie naszego Liceum.

Uroczystość stała się też okazją do przypomnienia historii naszej szkoły oraz faktu, że w tym roku będziemy obchodzić 25 rocznicę nadania jej imienia Zbigniewa Herberta.

Przypomniano także najważniejsze wydarzenia z biografii Patrona oraz zaprezentowano fragmenty jego twórczości - listów oraz wierszy, również w wersji śpiewanej.

Program artystyczny, wyreżyserowany pod fachowym okiem Państwa Beaty i Adama Gościńskich, był refleksją nad życiem i twórczością Zbigniewa Herberta. Prowadzili go uczniowie klasy 2b Ewa Górecka i Filip Grochowski, którzy podkreślili, jak wiele zyskał świat literatury dzięki Zbigniewowi Herbertowi i jak dużą stratę poniósł, gdy poeta zmarł. Przytaczali słowa znawców i miłośników jego twórczości, ale i samego mistrza, w którego postać wcielił się Tomasz Kaczyński z 3a. O tym, co najważniejsze w tej twórczości, zaśpiewała Amelia Stępniak z 2f2, prezentując "Kołatkę" Zbigniewa Herberta. Po niej swój zachwyt nad pisarzem wygłosił Gustaw Herling-Grudziński - Daniel Lipiński z 3d1, który nawiązał w niej do "Przesłania Pana Cogito". Wiersz przedstawili Jan Koszalski i Amelia Baran z 3a i Sylwia Welc z 1e. Z kolei swoją fascynację Herbertem wygłosił Przemysław Gintrowski - Jędrzej Nowotka z 3a, który pięknie zaśpiewał "Przesłuchanie Anioła" z własnym gitarowym akompaniamentem. Po nim na scenie pojawiła się Wisława Szymborska - Gabriela Kotarska z 3f, która zaśpiewała "Czułość" Poety. Rozpoczęła tym samym drugą część przedstawienia, w której prezentowane były pełne humoru i błyskotliwych ripost listy Herberta i Szymborskiej. Po nich odczytano wybrane listy Herberta do "kochanych zwierzątek", czyli Magdaleny i Zbigniewa Czajkowskich (Kinga Woźniak z 2f2 i Daniel Lipiński) - londyńskich przyjaciół poety. Listy pokazały, że Zbigniew Herbert był człowiekiem o niezwyklej wrażliwości, ale i celnym dowcipie. Spotkanie z nim zawsze pozostawiało w rozmówcach pozytywne emocje. Takie dobre uczucia pozostawili w odbiorcach także uczniowie, kończąc program artystyczny.