XCIX Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Zbigniewa Herberta w Warszawie

Pielgrzymka na Jasną Górę

25 października 2022 r. zgodnie z tradycją naszej Diecezji młodzież klas maturalnych wyruszyła na pielgrzymkę na Jasną Górę, by modlić się o dobre zdanie matury. Uczniowie naszej szkoły pojechali pociągiem. Organizatorem i opiekunem grupy był nauczyciel religii, Pan Adam Gościński.
Wyprawa rozpoczęła się już o 6.14. Mimo wczesnej pory, towarzyszyły nam dobre humory i wiara, że ten wyjazd ma głębszy sens. Podróż minęła bardzo szybko. Trochę jeszcze pospaliśmy, porozmawialiśmy i ani się obejrzeliśmy, jak o 9.00 dotarliśmy do Częstochowy, która powitała nas piękną, słoneczną pogodą, jakby dając nam znać, że wszystko będzie dobrze. Maturzystów powitał ksiądz Mariusz Czyżewski – dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Warszawsko-Praskiej. Ponieważ mieliśmy chwilę czasu, rozpoczęliśmy osobiste spotkanie z Matką Bożą, a po nim zwiedzanie Jasnej Góry. O 11.00 zaproszono nas na konferencję poświęconą problemom ludzi młodych, którą wygłosił diecezjalny duszpasterz młodzieży – ksiądz Michał Dziedzic. Po wykładzie rozpoczęła się Msza Święta, której przewodniczył Biskup Romuald Kamiński. Swoim słowem starał się budować w młodych ludziach wiarę i nadzieję. Po Mszy Świętej młodzież zawierzyła swoją przyszłość Matce Bożej. Akt zawierzenia w imieniu maturzystów odczytał uczeń naszej szkoły Jan Mitsch. Po uroczystościach każdy mógł jeszcze osobiście zawierzyć swoje sprawy Maryi lub włączyć się w zwiedzanie Jasnej Góry.

O 14.00 powróciliśmy na dworzec, by ruszyć w drogę powrotną. Częstochowa żegnała nas słońcem, a my z nadzieją wracaliśmy do obowiązków szkolnych. Do stolicy dotarliśmy o 17.40 pełni wiary, że dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych, więc nasza matura, jeśli dołożymy starań, na pewno zakończy się sukcesem.