XCIX Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Zbigniewa Herberta w Warszawie

Kartki z kalendarza

okiem historyka

 

Początek maja jest dla wszystkich Polaków ulubionym czasem rekreacji, wolnym od pracy i szkoły.

Pierwszego maja obchodzimy Święto Pracy. Pokoleniu pamiętającemu czasy rządów komunistycznych może ono kojarzyć się z pochodami, w których nie zawsze uczestniczono dobrowolnie, gdyż traktowano je jako święto rządzących, którzy nie byli demokratycznie wybraną władzą. Obchodzenie 1 maja jako robotniczego święta zaproponowano w 1889 roku w stulecie wybuchu rewolucji francuskiej i przyszło ono do nas z Zachodu, gdzie w dobie rozwijającego się kapitalizmu istniał autentyczny wyzysk robotników. Komuniści zawłaszczyli to święto, które w założeniu jest uznaniem trudu wszystkich pracujących.

1 maja 2004 roku Polska stała się członkiem Unii Europejskiej, wracając do świata zachodnich wartości, systemów prawnych, gospodarki i kultury.

Drugiego maja świętujemy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to święto ustanowione w 2004 roku.

Trzeciego maja przypada rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 1791 roku. Była to pierwsza w Europie i druga w świecie (po amerykańskiej) ustawa zasadnicza. Sankcjonowała monteskiuszowski trójpodział władz i eliminowała główne wady ustroju Rzeczypospolitej - wolną elekcję i liberum veto. Poszerzała zakres praw mieszczan. Prowadziła do wzmocnienia państwa, by mogło przeciwstawić się zaborczości sąsiadów. Ekspansywna Rosja, opierając się na polskich przeciwnikach Konstytucji, członkach konfederacji targowickiej, zbrojnie uniemożliwiła funkcjonowanie Konstytucji, a następnie, wraz z Prusami i Austrią, doprowadziła do likwidacji państwa polskiego. W okresie zaborów Konstytucja 3 Maja była punktem odniesienia dla pokoleń Polaków walczących o niepodległość.
W czasach komunistycznych władze dbały, by 3 maja nie było na domach flag, pragnąc całkowicie usunąć z polskiej świadomości Święto Konstytucji, co się nie powiodło. Wywieśmy flagi państwowe, bierzmy udział w uroczystościach i świątecznych imprezach szczęśliwi, że żyjemy w wolnym, demokratycznym państwie.