XCIX Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Zbigniewa Herberta w Warszawie

„Herbert” WICEMISTRZEM WARSZAWY w koszykówce chłopców

Nasza drużyna chłopców pod dowództwem Pani profesor Sylwii Popławskiej po zdobyciu Mistrzostwa Dzielnicy Praga Południe przystąpiła do rywalizacji o Mistrzostwo Warszawy.

W pierwszej rundzie Nasza reprezentacja w pokonanym polu pozostawiła szkoły
z Wawra (XXV Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Wybickiego) 32:25 i z Pragi Północ (VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV) 41:33 i z pierwszego miejsca awansowała do dalszych rozgrywek.

W drugiej rundzie Nasza drużyna pokonała drużyny ze Śródmieścia (V Liceum Ogólnokształcące im. Księcia Józefa Poniatowskiego) 30:14 i Wilanowa (XXXVIII Liceum Ogólnokształcące im. St. Kostki Potockiego) 39:19 i ponownie z pierwszego miejsca awansowała już do fazy półfinałowej rozgrywek.

W turnieju półfinałowym przyszło Nam się zmierzyć tym razem z trzema szkołami.
W pierwszych dwóch meczach okazaliśmy się lepsi od reprezentacji Żoliborza (XVI Liceum Ogólnokształcące im. Stefanii Sempołowskiej) 53:42 i ponownie od drużyny z Pragi Północ 51:18. Tym samym awans do finałów mieliśmy zapewniony, a stawką ostatniego meczu grupowego był awans z pierwszego miejsca w grupie, teoretycznie łatwiejszy przeciwnik i 20 kolejne zwycięstwo w meczu o punkty Naszej ekipy we wszystkich rozgrywkach. Niestety po raz pierwszy w tym turnieju musieliśmy uznać wyższość przeciwnika, a pokonała Nas drużyna reprezentująca Ochotę (XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica) 35:40.

Przyszedł czas na finał rozgrywek. W meczu o wejście do ścisłego finału nadarzyła się szansa na rewanż za porażkę w przedsezonowym spotkaniu towarzyskim. Przeciwnikiem Naszych chłopców była reprezentacja Woli (III Liceum Ogólnokształcące im.
gen. Sowińskiego). Mecz był bardzo wyrównany, raz jedna, raz druga drużyna wysuwała się
na prowadzenie. Pod koniec meczu Nasza drużyna osiągnęła wyjątkowo duże, bo 6 pkt prowadzenie, i wydawało się, że finał jest na wyciągnięcie ręki. Nic bardziej mylnego. Drużyna z Woli zaciekle walczyła i na 50 sekund przed końcem spotkania odrobiła straty
i wyszła na 2 pkt prowadzenie. Na szczęście Nasi chłopcy się nie podali. Na 8 sekund przed końcem meczu Janek Boczkowski był faulowany przy próbie rzutu za trzy punkty i miał 3 rzuty osobiste na wagę zwycięstwa. Mimo olbrzymiej presji, również ze strony kibiców, udało mu się trafić dwa pierwsze rzuty i mamy remis. Niestety trzeci rzut spudłował, ale w tym momencie wsparła go drużyna
w osobie Jakuba Słysza, który zebrał piłkę i po chwili zdobył decydujące 2 pkt na wagę zwycięstwa i awansu do finału. Ostatecznie Nasza drużyna pokonała reprezentację Woli 34:32.

W meczu decydującym o tym, kto zostanie Mistrzem Warszawy nadarzyła się szansa na rewanż za mecz półfinałowy, gdyż w finale ponownie zmierzyliśmy się z reprezentacją Ochoty. Mecz miał bardzo podobny przebieg do Naszego spotkania z drużyna z Woli. Przez większość meczu drużyny grały punkt za punkt, było mnóstwo walki nawet w parterze. W końcówce to drużyna z Ochoty wysunęła się na kilkupunktowe prowadzenie, Nasi chłopcy walczyli do samego końca, nawet mieli okazję na powrót do prowadzenia w rozgrywce, ale tym razem, niestety, bez happy endu. Ponownie lepsza okazała się drużyna z Ochoty. Nasi chłopcy przegrali 31:32, czyli jednym punktem.

Tym samym po 7 dniach walki na parkiecie Nasi chłopcy osiągnęli wielki sukces, na który czekaliśmy od 10 lat, czyli zostali WICEMISTRZAMI WARSZAWY. Jednocześnie warto wspomnieć, że LO Stasica jest jedyną szkołą, której udało się pokonać Naszych chłopców. Nasza drużyna tę cześć sezonu kończy z bilansem 20 zwycięstw i 2 porażek w meczach o stawkę, a to jeszcze nie koniec, bo chłopcy mają jeszcze sportowe cele przed sobą i szanse na poprawę bilansu i być może szansę rewanżu na LO Staszica.

 

Wielkie Brawa dla drużyny!!!!

Dziękujemy za walkę, zaangażowanie, hart ducha
 i godne reprezentowanie Naszego Liceum

                                                                                                                                                                                                                                                                                                  Nauczyciele Wychowania Fizycznego

Skład Wicemistrzów Warszawy:

trener: p. prof. Sylwia Popławska 

zawodnicy: Bartosz Biskowski 1D2; Maciej Woźniak 2D1; Adam Zbierada 2D2; Michał Helman 3B; Maciej Brodaczewski 3B; Wojciech Cimiński 3B; Jan Boczkowski 3D1; Maciej Niewiadomski 3D2; Marcel Makowski 3F; Tadeusz Staszkiewicz 4A; Maksymilian Chojniak 4C; Aleksander Sikorski 4C; Jakub Słysz 4C; Bartosz Składanek 4D2; Wiktor Małachowski 3B.