XCIX Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Zbigniewa Herberta w Warszawie

Drogą noblisty - warsztaty naukowe w SGGW

   W dniu 7 lutego 2024r. klasa biologiczno-chemiczna 2F1 wybrała się na warsztaty pod opieką pani prof. Izabeli Wiśniowskiej. Temat zajęć to „PCR - wszechpotężna reakcja, niezbędna w każdym laboratorium” w ramach akcji „Otwarte Laboratoria SGGW". Klasa zwiedziła laboratoria Katedry Genetyki, Biologii i Biotechnologii Roślin: pracownię elekroforezy, pracownię mikrobiologiczną, pracownię kultur in vitro. Mieliśmy też okazję zobaczyć podziemia SGGW, w których znajdują się fotokomory, gdzie pracownicy uczelni uprawiają rośliny do badań, np. uprawa rzodkiewnika, kukurydzy i pomidorów.

   Następnie w grupach rozpoczęliśmy ćwiczenia reakcji łańcuchowej polimerazy DNA. Technika ta została opracowana w roku 1983 przez amerykańskiego biochemika - Kary'ego Mullisa, który za to odkrycie 10 lat później otrzymał Nagrodę Nobla. Przećwiczyliśmy sposób przygotowywania próbek DNA, nakładania ich na żel agarozowy oraz sprawdziliśmy, w jaki sposób są rozdzielane
i identyfikowane próbki DNA. Zdobyliśmy mnóstwo ważnych i ciekawych genetycznych informacji teoretycznych i praktycznych.