XCIX Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Zbigniewa Herberta w Warszawie

Biblioteczny Hydepark - nowy artykuł

Zapraszamy do lektury i osobistych refleksji jednego z naszych czytelników na temat dwóch opowiadań Franza Kafki.

PONURE PODNIECENIE W OPOWIADANIACH FRANZA KAFKI

Proza Franza Kafki pokazuje codzienne absurdy nowoczesnej biurokracji, podkreślając niepotrzebnie skomplikowane i frustrujące doświadczenia człowieka, który zostaje w nią uwikłany. Nierzadko cały wysiłek, jaki w swoim życiu każdy podejmuje, jest tak bardzo męczący, nielogiczny, absurdalny i dezorientujący, że sam sukces, o ile w ogóle go osiągnie, nie ma już znaczenia.

W opowiadaniu „Posejdon” grecki bóg tonie w stertach dokumentów i papierów, przez co nie ma czasu na przemierzanie swojego podwodnego królestwa. Ironia utworu polega na tym, że nawet bóg nie jest w stanie poradzić sobie z wyzwaniami wynikającymi z pracy, jaką musi wykonać. Przyczyna tego problemu daje do myślenia: Posejdon nie przekazuje nikomu swoich obowiązków, ponieważ uważa, że nikt nie jest godny jego pracy. W ten sposób Kafkowski Posejdon staje się więźniem własnego ego.

Nie tylko absurdalność biurokracji powoduje, że coś naprawdę jest kłopotliwe, potęguje to też błędne koło działań, w które wpada sam bohater. Komiczność połączona zostaje z tragedią, co ma na celu ośmieszenie
a właściwie wydobycie koszmarności codzienności człowieka, ponieważ bohaterowie utworów Kafki zmagają się tak naprawdę sami ze sobą.

W krótkim opowiadaniu „Głodomór”, Kafka opisuje artystę cyrkowego, którego praca polega na głodówce. Artysta jest zły na właściciela cyrku, kiedy ten ogranicza mu głodówki do 40 dni. Uważa, że przeszkodzi mu to w osiągnięciu prawdziwego geniuszu swojej pracy. Kiedy jego występy tracą na popularności, artysta zostaje porzucony na śmierć głodową. Umierając w samotności i zapomnieniu mężczyzna przyznaje, że cała jego praca od zawsze była oszustwem. Głodował nie dzięki sile swej woli, ale dlatego, że nie mógł znaleźć żadnego jedzenia, które by mu smakowało.

Jednak w całym tym koszmarze, jakim jest życie, Franz Kafka opowiada o czymś o wiele straszniejszym –
o niepowstrzymanej machinie, której system nie służy sprawiedliwości a jedynie temu, by zapewnić sobie przetrwanie.

Giza

 

W związku z tym, że w bibliotece szkolnej nie ma wydań omówionych opowiadań, podajemy linki, pod którymi teksty dostępne są w Internecie (w języku angielskim sic!):

https://jlet.org/poseidon.html

https://www.kafka-online.info/a-hunger-artist.html