XCIX Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Zbigniewa Herberta w Warszawie

XXI Zjazd 2019

PIĄTKA NA PIĄTKĘ

XXI ZJAZD KLUBU HERBERTOWSKICH SZKÓŁ W V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM IM. ZBIGNIEWA HERBERTA W SŁUPSKU.

3-4 PAŹDZIERNIKA 2019 ROKU

 

Coroczne spotkania Klubu Herbertowskich Szkół na dobre stały się tradycją rodziny herbertowskiej rozsianej po całym kraju. W 2019 roku gospodarzem XXI już Zjazdu było V Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta w Słupsku, które w tym roku obchodzi 25 -lecie swojego istnienia. Do Słupska udała się liczna delegacja naszego Liceum, w składzie: p. dyr. Bożena Gromadzka, p. vicedyr. Agnieszka Zadrożna, p. vicedyr. Grażyna Jaroszuk, p. Barbara Nowakowska, p. Marek Sudziński , p. Jacek Murawski oraz uczniowie tworzący poczet sztandarowy XCIX LO Zofia Walkiewicz, kl. 2f, Amelia Wnęk, kl. 2d i Adam Kulesza, kl. 2f.

Gospodarze przygotowali delegacjom szkół wygodną, pięknie położoną bazę noclegową w Hotelu Morze w Ustce. Na miejscu zameldowaliśmy się 2 października w godzinach wieczornych. Następnego dnia, po obfitym i wykwintnie przygotowanym śniadaniu, pojechaliśmy do Słupska. Uroczystości zainaugurowała msza św. w bazylice p.w. N. M. P. Królowej Różańca Świętego, w której uczestniczyły poczty sztandarowe i delegacje wszystkich szkół uczestniczące w Zjeździe i jubileuszu V LO w Słupsku. Celebrze przewodniczył ks. Krzysztof Włodarczyk, biskup sufragan diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Następnie delegaci uformowali barwny korowód, który ulicami miasta przeszedł przed Ratusz, gdzie przywitała wszystkich p. Krystyna Danilecka-Wojewódzka, Prezydent Miasta Słupska. P. Prezydent przyjęła Honorowy Patronat uroczystości. Na czele pochodu kwartet instrumentów dętych, umilający marsz szlagierami muzyki klasycznej i rozrywkowej.

Centralne obchody miały miejsce w gmachu V LO, a ich mottem była myśl Zbigniewa Herberta Strzeż się oschłości serca / kochaj źródło zaranne, która stanowiła myśl przewodnią montażu literacko-muzycznego, przygotowanego przez uczniów tutejszego Liceum. P. Wioleta Kurtiak, dyrektor Liceum, w ciepłych słowach przywitała gości Zjazdu, wśród nich: panią Prezydent Słupska, biskupa sufragana, pana Rafała Żebrowskiego - siostrzeńca Patrona szkół, przedstawicieli władz lokalnych i oświatowych, poprzednich dyrektorów V LO oraz dyrektorów szkół herbertowskich i innych gości.

Uroczystości wzbogaciły liczne imprezy okolicznościowe: spotkanie z władzami miasta w budynku Ratuszu, połączone ze zwiedzaniem tego okazałego i zabytkowego gmachu, następnie obejrzenie najbogatszych w kraju zbiorów malarstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza-Witkacego, zgromadzonych w miejscowym Muzeum, uczestniczenie w koncercie muzyki popularnej w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry uczniów i absolwentów V LO. A wieczorem gospodarze podjęli nas uroczystą kolacją w Pałacu Aureus, gdzie miało też miejsce posiedzenie Klubu Herbertowskich Szkół.

Drugiego dnia byliśmy zaproszeni do zwiedzania Muzeum Regionalnego w Czołpinie i wspólnego spaceru w Słowińskim Parku Narodowym. Spotkania, rozmowy i podjęcie różnych form integracji zwieńczyło tegoroczny zlot rodziny herbertowskiej. Następnego dnia, w sobotę 5 października, po krótkim spacerze po usteckiej plaży i urokliwych zaułkach kurortu, pełni wrażeń, przeżyć i wewnętrznie wzbogaceni, szczęśliwie wróciliśmy do Warszawy. Do zobaczenia w następnym roku!