XCIX Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Zbigniewa Herberta w Warszawie

Hejtowi i mowie nienawiści mówimy NIE!

Grupa uczniów klasy 2d1 wzięła udział w lekcji bibliotecznej na temat „Słowa zmieniają świat – o hejcie i mowie nienawiści” przeprowadzonej na podstawie książek wydanych przez Fundację Humanity in Action Polska, które otrzymała nasza biblioteka. Celem zajęć było przygotowanie kart - informacji inspirowanych książką przypominających
i uwypuklających aspekty hejtu i mowy nienawiści dla koleżanek i kolegów z naszego liceum. Uczniowie wybrali odpowiednie fragmenty tekstu, opracowali je graficznie, wydrukowali na pomarańczowych kartkach (nawiązanie do kolorystyki, stylu, grafiki książki). Efekty ich pracy mają posłużyć innym uczniom z naszego liceum, dlatego zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym.

Mamy nadzieję, że świadomi, czym jest i jak działa hejt i mowa nienawiści, będziemy wszyscy bardziej uważni na słowa, które wypowiadamy, słyszymy i widzimy. Najważniejsze to nie pozostać obojętnym na krzywdę i cierpienie swoje i innych, reagować, demaskować szkodliwe zachowania, bronić się przed nimi.

Książka „O mowie nienawiści i hejcie” dostępna jest do wypożyczenia w bibliotece. Ponownie polecamy również jej wersję elektroniczną  https://www.humanityinaction.org/wp-content/uploads/2022/02/22_HEJT_MOWA_NIENAWISCI_WEB-with-cover.pdf

 

Kot Gosia, Mazur-Rafał Monika, Szarota Magda, O mowie nienawiści i hejcie. Interaktywna książka, Humanity in Action Polska, Warszawa 2022.