XCIX Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Zbigniewa Herberta w Warszawie

Wizyta w firmie biotechnologicznej

Dnia 27 kwietnia klasa 3F1 wraz z wychowawczynią wybrała się z wizytą do firmy biotechnologicznej Molecure (firma znana jest pod nazwą OncoArendi Therapeutics, tuż przed naszą wizytą zmieniła nazwę).

Na początku wysłuchaliśmy wykładu, podczas którego pracownicy przybliżyli nam działalność firmy. Dowiedzieliśmy się,  jak wygląda poszukiwanie nowego leku i drogę jaką musi przejść ten lek, aby trafić na rynek. Następnie, podzieleni na cztery grupy, udaliśmy się do laboratoriów. Pierwsza grupa udała się  do laboratorium syntezy, oczyszczania i analizy związków chemicznych. Druga - do laboratorium chemii analitycznej, gdzie mogliśmy zobaczyć specjalistyczny sprzęt potrzebny do procesu rozwoju kandydatów na leki. Trzecia grupa - do laboratorium biologii, gdzie dowiedzieliśmy się o histologii, cytometrii, PCR oraz o metodzie oczyszczania białek metodą AKTA. Czwarta zaś grupa udała się do pracowni bioinformatyki, gdzie wysłuchaliśmy, jak ważną rolę odgrywa informatyka w modelowaniu nowych leków. Wszystkie grupy odwiedziły każde z wyżej wymienionych laboratoriów.

Podczas naszej wizyty mieliśmy również możliwość spotkania z Dyrektorem działu HR. Na zakończenie czekały na nas małe upominki. To były bardzo ciekawe i pożyteczne lekcje biologii, chemii oraz doradztwa zawodowego.