XCIX Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Zbigniewa Herberta w Warszawie

Dzień Języków Obcych

11 czerwca w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Języków Obcych. Była to okazja do przybliżenia różnorodności kulturowej Europy, szczególnie kultur związanych z językami obcymi, których się uczymy. Ponieważ w naszej społeczności są także osoby pochodzące z innych kultur, mogliśmy w tym dniu poznać choć trochę kulturę kraju, z którego pochodzą.
Uczniowie różnych klas przygotowali projekty z informacjami o ścieżkach rowerowych, którymi w wakacje możemy zwiedzać kraje europejskie. Każdy z projektów zawierał podstawowe informacje niezbędne do zorganizowania podróży rowerowej, czyli: długość trasy, propozycje miejsc noclegowych wraz z kosztami zakwaterowania, najbardziej atrakcyjne miejsca, które warto zwiedzić na szlaku podróży rowerowej. Prezentacja projektów odbyła się na korytarzu na parterze szkoły. Niektórzy przygotowali też poczęstunek typowy dla regionu, przez który wiedzie ścieżka rowerowa. Tak więc zagwarantowano nam przedsmak wakacyjnej przygody na różne sposoby...
Natomiast na sali gimnastycznej zgromadzeni uczniowie wysłuchali prezentacji na temat Gustavo Adolfo Becquer’a oraz jego opowiadania „Błysk księżyca” - ten utwór był przedmiotem konkursu „Literatura española en mi imaginación”. Laureatom konkursu na najlepszą ilustrację opowiadania wręczono nagrody.
Zaprezentowano też projekt realizowany na lekcjach języka niemieckiego przez uczniów klasy 2a, 2b i 3b. Został on nagrodzony II Miejscem w Ogólnopolskim Konkursie Projektów Szkolnych w Językach Obcych.
Wysłuchaliśmy również relacji uczestników projektów realizowanych w języku angielskim. Uczniowie klas 3b i 1e uczestniczyli w tym roku szkolnym w dwóch projektach, realizowanych wspólnie z ich rówieśnikami z Hiszpanii i Turcji. Uczestnicy opowiedzieli o współpracy międzynarodowej i pokazali efekty swojej pracy na platformie eTwining.
Nie zabrakło prezentacji umiejętności artystycznych i pasji naszych uczniów. Nicola Tengli - Radziszewska i Krzysztof Pogorzelski zatańczyli hiszpańskie pasodoble, zaś Aziz Nazrin przedstawiła kobiecą wersję azerbejdżańskiego tańca azeri. Nazrin zaśpiewała również piosenkę w swoim ojczystym języku.
Uroczystości poprowadziła Anna Celej. Gościem Dnia Języków Obcych w naszej szkole była Pani Elena Alonso Pereda, Sekretarz Generalna Consejeria de Educación przy Ambasadzie Hiszpanii w Polsce.