XCIX Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Zbigniewa Herberta w Warszawie

CHROŃMY POLSKIE DZIEDZICTWO KULTUROWE NA KRESACH POŁUDNIOWO-WSCHODNICH

Kwesta uczniów i nauczycieli XCIX LO na Powązkach Wojskowych

Współpracująca z naszym Liceum Fundacja Dziedzictwo Kresowe, każdego roku w okolicach 1 listopada, organizuje na cmentarzach dobroczynną kwestę pn. Serce dla Kresów. Zgromadzone fundusze są przeznaczane na renowację i rekonstrukcję opuszczonych, zaniedbanych, często zabytkowych nagrobków i mogił, gdzie wieczny spoczynek znaleźli nasi rodacy, szczególnie na lwowskim Łyczakowie i wymagającym troski Cmentarzu Janowskim. Tam właśnie wiele zapomnianych mogił popada w ruinę, a to miejsce jest stosunkowo rzadko odwiedzane przez Lwowian i przyjeżdżających z Polski turystów ( obecnej rzeczywistości chyba w ogóle nie przyjeżdżających). W szerszym zakresie uzyskane kwoty są kierowane na ratowanie polskiego dziedzictwa i dorobku kulturowego na kresach południowo-wschodnich.

W dniach 29, 30. października i 1. listopada 2022 roku, na warszawskich Powązkach Wojskowych kwestowała liczna grupa uczniów i nauczycieli XCIX LO. Jak zdążyliśmy się na miejscu zorientować, wśród odwiedzających nekropolię przy Powązkowskiej było wielu Lwowian, kresowiaków i ich potomków. Oni to zatrzymywali się dłużej, zamieniając z naszymi kwestarzami kilka ciepłych zdań. Była to dodatkowa, jakże potrzebna lekcja wychowania i patriotyzmu. Nasi uczniowie, ubrani w specjalne koszulki, zostali wyposażeni przez organizatorów w identyfikatory, w tabliczki informujące o celu akcji, otrzymali też biało-zielone serduszka, które wręczali przechodniom, w dłoniach dzierżyli żelazne puszki, co chwila brzęczał w nich przysłowiowy grosz. Kwestując, uczniowie mogli jednocześnie odwiedzić najważniejsze miejsca na Powązkach – ślady naszej przeszłości, nieraz tragicznej i smutnej, ale nie wiedzieć o niej nie sposób.

Serdeczne podziękowanie dla kwestujących, wzięli udział w przepięknej i niezwykłej akcji, zachowując tradycję, kultywując wartości, umacniając tożsamość – bez blichtru, kolorowego zawrotu głowy, bez medialnego zgiełku, świateł jupiterów i błysku fleszy. Byli to: Wiktoria Suchacz, Maria Urbanek (klasa 2b) [dwa razy], Szymon Bogucki [dwa razy], Igor Dudzin, Arkadiusz Gurgon [dwa razy], Natalia Świtała (klasa 2f), Jakub Rodak (klasa 3b), Krzysztof Kwiatkowski, Maria Szymańska (klasa 3c), Weronika Besowska, Marta Krajewska, Vu Thuy Tien, Iwona Uljasz (klasa 4b1), Bartosz Bednarski, Szymon Cłapiński, Piotr Juszczyk, Nadia Karolak, Bartosz Wojda (klasa 4f1) oraz: p. wicedyrektor Agnieszka Zadrożna, p. Monika Wojciechowicz, p. Jacek Murawski, p. Jarosław Przybysławski.