XCIX Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Zbigniewa Herberta w Warszawie

Spotkanie z autorem nowej lektury

Wywiad z Antonim Liberą na Jarmarku Książek.

W czwartek 9 czerwca 2022 roku klasy 1a i 3a1 udały się na wycieczkę na Jarmark Książki zorganizowany przez do Instytut Literatury w Warszawie. Głównym celem wycieczki było spotkanie z Antonim Liberą – autorem nowej lektury szkolnej „Madame”. 

Antoni Libera to pisarz, tłumacz, reżyser teatralny, krytyk literacki i znawca twórczości Samuela Becketta. 

Pani Małgorzata Juda – Mieloch, autorka monografii W cieniu marnego czasu. O twórczości Antoniego Libery, przeprowadziła z pisarzem ciekawy wywiad. Już na wstępie pisarz otrzymał pytanie - „Jak czuje się z tym, że jego książka jest obowiązkową lekturą szkolną?” Odpowiedź była taka, jakiej każdy oczekiwał – bardzo się z tego powodu cieszy. Jednak ma on pewne obawy, ponieważ z doświadczenia wie, jak uczniowie podchodzą do narzuconych im książek. Boi się, że młodzież będzie odczuwać niechęć do przeczytania „Madame”, tylko dlatego, że jest to lektura obowiązkowa.

Autor opowiedział także o swojej książce. Głównym jej tematem jest miłość ucznia do nauczycielki. Niestety ich romans jest niemożliwy, dlatego uczeń postanawia znaleźć inny sposób na przekazywanie swojej miłości, np. za pomocą długich wypracowań. Usiłuje zebrać o nauczycielce jak najwięcej informacji, chce wiedzieć o niej wszystko. Ten wątek czytelnik może zrozumieć dosłownie, lecz na poziomie języka mamy do czynienia z głębszym sensem. 

W książce pisarz ukazał także realia szkoły licealnej w PRL-u. Ciekawe jest to, iż Antoni Libera nie chciał w ogóle dodawać przypisów do książki. Dopiero po rozmowie z panią Małgorzatą przekonał się, że nie wszystko jest dla czytelnika zrozumiałe, właśnie z powodów historycznych. Wtedy zdecydował, by przypisy umieścić na końcu książki, aby nie odrywały osoby czytającej od fabuły. 

W książce występuje wiele łączących się ze sobą kwestii, np. tekst podzielony jest na 35 rozdziałów, a rok urodzenia tytułowej Madame to 1935. 

Antoni Libera nawiązał w swojej wypowiedzi także do Tadeusza Borowskiego i jego „Opowiadań”. Podobnie jak nie można utożsamiać bohatera Tadka z autorem Tadeuszem Borowskim, tak samo nie można utożsamiać bohaterów powieści Antoniego Libery z autentycznymi osobami. 

Dla uczniów klas humanistycznych osobiste spotkanie z autorem szkolnej lektury to pasjonujące przeżycie. Jak każde spotkanie z artystą może być nie tylko powodem zainteresowania jego twórczością, ale także inspiracją życiowych poszukiwań.