XCIX Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Zbigniewa Herberta w Warszawie

XVII Zjazd 2015

Rodzina herbertowska wróciła do korzeni – XVII zjazd szkół noszących imię Zbigniewa Herberta odbył się w Lublinie, gdzie w 2001 roku podpisano akt założycielski Klubu Herbertowskich Szkół.

- Kiedy 15 lat temu zaczynaliśmy nieśmiało naszą działalność, nie spodziewaliśmy się, że to dzieło rozrośnie się tak szybko - mówił, otwierając uroczystość, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Z. Herberta w Lublinie Wojciech Kalicki. - Dziś jest nas dwadzieścia szkół, w tym jedna z Nowego Jorku. W dniach 16-18 września 2015r. XIV Liceum Ogólnokształcące w Lublinie gościło delegacje zaprzyjaźnionych szkół z całego kraju. Nasze Liceum reprezentowały: Pani  Dyrektor Bożena Gromadzka, Pani wicedyrektor Grażyna Jaroszuk oraz poczet sztandarowy w składzie Justyna Jedlak, Karolina Lorent i Karol Kupicz.  

17 września o godz. 10.00  w kościele pw. Dobrego Pasterza zainaugurowano uroczystości Mszą Świętą. Lubelskie Liceum – gospodarz zjazdu- obchodziło 25- lecie istnienia, więc powody do świętowania były dwa, a i gości z tej okazji pojawiło się więcej. Najważniejszym była oczywiście żona Poety, Pani Katarzyna Herbertowa. Fundację im. Zbigniewa Herberta reprezentowała osobiście prezes Zarządu, Pani  Maria Dzieduszycka. Licznie zgromadzili się przedstawiciele władz miasta, zaś mszę odprawił bp Józef Wróbel.  

Po podniosłej mszy nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych i gości do budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Zbigniewa Herberta. Tu organizatorzy przygotowali galę, na którą złożyły się występy artystyczne, wręczenie medali KEN nauczycielom zaangażowanym w krzewienie wiedzy o Księciu Poetów oraz nadanie uczniom tytułów Primus Inter Pares.

Gdy dojrzalsza część herbertowskiej rodziny zasiadła do przyjacielskich rozmów, młodzież uczestniczyła w warsztatach poetyckich „Pozwól mi usiąść przy Tobie, Mistrzu…”. Wystawiona następnie wobec zgromadzonych gości scenka do wiersza Zbigniewa Herberta wzbudziła szczery zachwyt.

Tak piękny dzień zakończono w iście bajkowej scenerii lubelskiego Starego Miasta. Piękny rynek, uroczo oświetlone kawiarenki … To był dopiero przedsmak zwiedzania Lublina. 18 września uczestnicy zjazdu dokładniej poznali Stare Miasto, zwiedzili też Zamek i Archikatedrę Lubelską.

Po obiedzie nadszedł czas rozstania. Smutno żegnać piękne miasto i tak gościnnych gospodarzy, ale … za rok znów się spotkamy!