A myśmy szli i szli - niepokonani …
Uroczystość przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie
w dniu 17 września 2020 roku
Odsłonięty w 1995 roku Pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, zwany też Pomnikiem Sybiraków autorstwa Maksymiliana Biskupskiego, od 25 lat, każdego roku w dniu 17 września, jest świadkiem uroczystości upamiętniających kolejne rocznice napaści ZSRS na Polskę. Organizatorem ceremonii jest NSZZ Solidarność, a uczestniczą w nich członkowie Federacji Rodzin Katyńskich, Fundacji Golgota Wschodu, organizacje kombatanckie, przedstawiciele władz państwowych, kościelnych i samorządowych, a przede wszystkim uczniowie szkół warszawskich, których reprezentują poczty sztandarowe. Właśnie uczniowie, bo ceremonia, w której biorą udział, to niezwykła i wyjątkowa lekcja historii i patriotycznego wychowania.
Na dzień 17 września 2020 roku, przypadła 81. rocznica agresji sowieckiej na Polskę; hołd i cześć poległym i pomordowanym na nieludzkiej ziemi, podczas rocznicowej uroczystości, oddali także uczniowie XCIX Liceum, tworząc szkolny poczet sztandarowy. Rys historyczny tamtych dramatycznych wydarzeń nakreślił Andrzej Kropiwnicki, Przewodniczący Zarządu Regionu Mazowsze, a Halina Kurpińska, reprezentująca Sekcję Krajową Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność, przybliżyła obecnym historię powstania chyba najpiękniejszej polskiej pieśni patriotycznej pt. Modlitwa obozowa. Autorem słów i muzyki był kapitan Adam Kowalski, żołnierz Wojska Polskiego, internowany w Rumunii w 1939 roku. Ta pieśń wędrowała następnie po drogach i bezdrożach wszystkich frontów II wojny, podchwycili ją i rozpowszechnili żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i w krajowym podziemiu. Podczas uroczystości wysłuchano jej z odtworzenia. O Panie, któryś jest na niebie, wyciągnij sprawiedliwą dłoń …
Prezydenta RP Andrzeja Dudę reprezentowała Grażyna Ignaczak - Bandych, Dyrektor Generalny Kancelarii Prezydenta RP ( w latach 1998-2000 nauczycielka języka polskiego w naszym Liceum), odczytując okolicznościowe przesłanie głowy państwa, skierowane do młodzieży, a następnie w imieniu Prezydenta składając wieniec przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.
Na zakończenie uroczystości, delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze na pokładach kolejowych symbolizujących deportacje do łagrów i miejsc martyrologii, rozsianych w syberyjskich przestrzeniach bez końca. Nie zabrakło też strof poetyckich – recytacji wiersza Sybiraka, Mariana Jonkajtysa, utworu będącego jednocześnie pieśnią patriotyczną i hymniczną.
A myśmy szli i szli - dziesiątkowani!
Przez tajgę, stepy – plątaninę dróg!
A myśmy szli i szli – niepokonani!
Aż cud nad Wisłą darował nam Bóg.
Konkurs Translatorski „Pudełko wyobraźni”
na tłumaczenie utworów Zbigniewa Herberta
Święto Odzyskania Niepodległości
11 listopada przypada 102 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Po 123 latach politycznego nieistnienia w 1918 r. państwo polskie wróciło na mapę Europy. I wojna światowa, konflikt państw zaborczych, stworzyły warunki do skutecznej, zbrojnej i dyplomatycznej walki o niepodległość.
W czasach niewoli podejmowano nierówną walkę z zaborcami. Nasi przodkowie ginęli w powstaniach, kościuszkowskim, listopadowym, styczniowym, umierali w carskich twierdzach i odległych zakątkach Syberii, dokąd zsyłano ich za patriotyczną działalność. Potajemnie uczyli młode pokolenia polskiego języka i zapoznawali z ojczystą literaturą. Fryderyk Chopin stworzył muzykę, będącą kwintesencją polskości i świadectwem siły polskiej kultury. Jak wielu innych, musiał żyć na emigracji. Zaborcy konfiskowali polskie majątki i masowo przesiedlali Polaków. Ostoją walczących o polskość był Kościół katolicki, także represjonowany.
Odrodzona Rzeczpospolita dała Polakom radość życia w państwie wolnym od zaborczych nakazów i represji. Nasi przodkowie obronili polskie terytorium, udało im się scalić trzy zaborcze organizmy, zbudować jednolitą administrację i zapewnić pełnię demokratycznych swobód w konstytucji marcowej. Zbudowali Gdynię i Centralny Okręg Przemysłowy. Patriotycznie wychowana młodzież stała się podczas II wojny światowej kolejnym pokoleniem obrońców wolności - Żołnierzami Polskiego Państwa Podziemnego.
Szczególne warunki obchodzenia Święta Niepodległości sprawiają, iż nie możemy się spotkać na szkolnej uroczystości. Pamiętajmy w tym dniu o wszystkich, którzy walczyli o wolną Polskę. Pamiętajmy, że ludzie zawsze różnili się poglądami, ale łączyła ich Polska, nasze wspólne dobro.
Zachęcam wszystkich uczniów do wzięcia udziału w konkursie historycznym “Ojcowie niepodległości”, przybliżającym postacie okresu walki o niepodległą Polskę. Karty konkursowe zostaną rozesłane 10 listopada 2020 r. i muszą zostać odesłane do 12 listopada 2020 r. Najlepsi uczniowie otrzymają nagrody książkowe i oceny z historii. Organizacją konkursu kieruje Anna Piekarska, nauczycielka historii.