Nasze Liceum stwarza młodzieży szansę poznania swoich rówieśników z innych krajów Europy, organizując wymianę międzynarodową we współpracy ze szkołami z Niemiec i Szwecji.

Wymiana młodzieży pomiędzy naszą szkołą a Max-Born-Gymnasium w Backnang k. Stuttgartu trwa od 2003 roku. Każdego roku grupa uczniów z dwojgiem nauczycieli – opiekunów składa wizytę w Backnang, po czym następuje rewizyta niemieckiej młodzieży w Polsce. Językiem, w którym uczniowie komunikują się ze sobą, jest przede wszystkim język angielski, ale również – niemiecki.
W 1999 rozpoczęliśmy współpracę z Botvids Gymnasiet w Sztokholmie. Polega ona na wizytach szwedzkich uczniów w naszym kraju i wyjazdach grupy naszej młodzieży do Sztokholmu. Językiem „ obowiązującym” we wzajemnych kontaktach jest język angielski.

Kontakty młodzieży z rówieśnikami innych narodowości są okazją do doskonalenia umiejętności językowych, poznania historii, kultury, obyczajów życia codziennego innych narodów europejskich. Uczą także współpracy w międzynarodowym gronie, ponieważ każda wizyta wiąże się z obowiązkiem wykonania przez młodzież projektu na konkretny temat. Dotychczas zrealizowano projekty: „Europejczycy jutra”, „Polska w naszym obiektywie”, „Wisła”. Młodzi ludzie ponadto zwiedzają ciekawe miejsca, rywalizują w zawodach sportowych, poznają polskie placówki dyplomatyczne i instytucje zajmujące się promocją kultury polskiej za granicą.

WYMIANA_HerbertW dniach 23.05.2017 - 30.05.2017 gościliśmy w Warszawie uczniów ze szkoły Max - Born - Gymnasium w Backnang. Wspólną przygodę rozpoczęliśmy od zjedzenia pysznej pizzy i zabaw integracyjnych, które przygotowała i poprowadziła pani profesor Joanna Kordulasińska. Było to nasze pierwsze spotkanie na żywo i staraliśmy się przełamać pierwsze lody. Program naszej wymiany był wypełniony po brzegi i pełen atrakcyjnych punktów, na szczęście wieczory spędzaliśmy już mniej oficjalnych na rozmowach i wspólnym poznawaniu się. Podczas wymiany mieliśmy okazję brać udział w warsztatach w Domu Spotkań z Historią, zwiedzaliśmy Płock, bulwary wiślane, warszawskie Stare Miasto,  pływaliśmy statkiem po Wiśle, usłyszeliśmy legendy warszawskie z ust pana profesora Jacka Murawskiego. Braliśmy również udział w zajęciach przygotowanych przez pana profesora Marcina Kozerę na temat Powstania Warszawskiego, a później mieliśmy okazję skonfrontować zdobytą wiedzę podczas zwiedzania Muzeum. Nasi partnerzy mieli okazję zobaczyć, jak wyglądają lekcje prowadzone w naszej szkole. Pożegnanie było bardzo wzruszające dla obu stron. Trudno było nam się rozstać, jedynym pocieszeniem była perspektywa ponownego spotkania za trzy miesiące, tym razem w Niemczech.  Serdecznie dziękujemy za pomoc pani profesor Joannie Kordulasińskiej i pani profesor Justynie Połacieniec w przygotowaniu programu i opiekę nad nami podczas całej wymiany.

 wymiana (1280x721) wymiana (1) (1280x721)

W dniach 14.09.2017 - 21.09.2017 wyjechaliśmy z wyczekiwaną rewizytą do uczniów szkoły Max - Born Gymnasium w Backnang. Szkoła jest  położona na wzgórzach, nad piękną rzeką Murr, obok Stuttgartu, w Badenii - Wirtembergii. Czas spędzony z naszymi partnerami był pełen przygód, poznaliśmy mnóstwo nowych miejsc, nauczyliśmy się wielu ciekawych umiejętności. Program był bardzo bogaty, mieliśmy okazję zobaczyć Stuttgart i Ulm, wspięliśmy się na wieżę katedry, a był to niemały wysiłek, bo było do pokonania aż 768 schodów, jednak było warto, bo widoki zapierały dech w piersiach. Zwiedziliśmy dwa ciekawe muzea: Muzeum Zeppelina i Muzeum Porsche. Obydwa zrobiły na nas ogromne wrażenie. Budynki, w których mieszczą się muzea, to ciekawe konstrukcje futurystyczne, a wystawy  mają wciągają interaktywną formę. Jednak największe wrażenie zrobił na nas symulator jazdy porsche. Nasuwa się jedno spostrzeżenie: muzeum nie musi być NUDNE!!! Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w warsztatach pieczenia chleba i maultaschen (coś w rodzaju pierogów). Jednak najwięcej przyjemności sprawiło nam przygotowywanie uroczystej kolacji składającej się z dań kuchni mazowieckiej i szwabskiej. Okazało się, że nasze specjały mają wiele wspólnego, co wzmocniło nasze relacje. Choć pożegnanie było trudne i pełne łez, obiecaliśmy sobie, że na pewno nie jest ostatnie. Podczas tej części wymiany opiekowali się nami pani profesor Joanna Kordulasińska i pan profesor Marcin Kozera, którym pragniemy podziękować za wspólnie spędzony czas.


 

Wymiana polsko – niemiecka

 W dniach 16-23 marca, uczniowie z naszej szkoły kolejny raz wzięli udział w wymianie polsko-niemieckiej pod opieką pani Joanny Kordulasińskiej i pana Marcina Kozery. Celem naszej podróży było miasteczko Backnang, gdzie uczą się i mieszkają nasi niemieccy koledzy. Zostaliśmy przez nich miło przywitani i wspaniale ugoszczeni.
Sorry, you have not enough rights to view this image. Sorry, you have not enough rights to view this image.
Sorry, you have not enough rights to view this image. Sorry, you have not enough rights to view this image.

Zwiedziliśmy takie miasta jak: Backnang, Stuttgart czy Heidelberg. Podczas wycieczek integrowaliśmy się, otwieraliśmy się na nową kulturę i poznawali Niemcy. Był także oczywiście czas na rozrywkę: wspólne kręgle, zajęcia na farmie czy czas spędzony z rodzinami w niedzielne popołudnie. Aby porównać polską szkołę z niemiecką uczestniczyliśmy w lekcjach w Max-Born-Gymnasium.
 
Wróciliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi, każdy z nas na pewno nabrał pewności językowej, podszlifował język angielski, ale także niemiecki. Taka przygoda pozostanie w naszych wspomnieniach przez bardzo długi czas, znajomości z naszymi partnerami na pewno nie utracimy, a w maju ugościmy ich najlepiej jak potrafimy. Czekamy  z niecierpliwością na drugą część wymiany…
Paulina Dudziuk, klasa 1a1

 

Załączniki:
PlikRozmiar
Pobierz plik (WYMIANA_Herbert.ppt)WYMIANA_Herbert.ppt26162 kB
Odsłony: 5660
Utworzono: sobota, 10, marzec 2012 14:03

Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Zawsze można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej szczegółów w polityce dotyczącej plików cookies.

Akceptuje pliki cookies na tej stronie.

Więcej o ciasteczkach