Nasze Liceum stwarza młodzieży szansę poznania swoich rówieśników z innych krajów Europy, organizując wymianę międzynarodową we współpracy ze szkołami z Niemiec i Szwecji.

Wymiana młodzieży pomiędzy naszą szkołą a Max-Born-Gymnasium w Backnang k. Stuttgartu trwa od 2003 roku. Każdego roku grupa uczniów z dwojgiem nauczycieli – opiekunów składa wizytę w Backnang, po czym następuje rewizyta niemieckiej młodzieży w Polsce. Językiem, w którym uczniowie komunikują się ze sobą, jest przede wszystkim język angielski, ale również – niemiecki.
W 1999 rozpoczęliśmy współpracę z Botvids Gymnasiet w Sztokholmie. Polega ona na wizytach szwedzkich uczniów w naszym kraju i wyjazdach grupy naszej młodzieży do Sztokholmu. Językiem „ obowiązującym” we wzajemnych kontaktach jest język angielski.

Kontakty młodzieży z rówieśnikami innych narodowości są okazją do doskonalenia umiejętności językowych, poznania historii, kultury, obyczajów życia codziennego innych narodów europejskich. Uczą także współpracy w międzynarodowym gronie, ponieważ każda wizyta wiąże się z obowiązkiem wykonania przez młodzież projektu na konkretny temat. Dotychczas zrealizowano projekty: „Europejczycy jutra”, „Polska w naszym obiektywie”, „Wisła”. Młodzi ludzie ponadto zwiedzają ciekawe miejsca, rywalizują w zawodach sportowych, poznają polskie placówki dyplomatyczne i instytucje zajmujące się promocją kultury polskiej za granicą.

WYMIANA_Herbert

W dniach 23.05.2017 - 30.05.2017 gościliśmy w Warszawie uczniów ze szkoły Max - Born - Gymnasium w Backnang. Wspólną przygodę rozpoczęliśmy od zjedzenia pysznej pizzy i zabaw integracyjnych, które przygotowała i poprowadziła pani profesor Joanna Kordulasińska. Było to nasze pierwsze spotkanie na żywo i staraliśmy się przełamać pierwsze lody. Program naszej wymiany był wypełniony po brzegi i pełen atrakcyjnych punktów, na szczęście wieczory spędzaliśmy już mniej oficjalnych na rozmowach i wspólnym poznawaniu się. Podczas wymiany mieliśmy okazję brać udział w warsztatach w Domu Spotkań z Historią, zwiedzaliśmy Płock, bulwary wiślane, warszawskie Stare Miasto,  pływaliśmy statkiem po Wiśle, usłyszeliśmy legendy warszawskie z ust pana profesora Jacka Murawskiego. Braliśmy również udział w zajęciach przygotowanych przez pana profesora Marcina Kozerę na temat Powstania Warszawskiego, a później mieliśmy okazję skonfrontować zdobytą wiedzę podczas zwiedzania Muzeum. Nasi partnerzy mieli okazję zobaczyć, jak wyglądają lekcje prowadzone w naszej szkole. Pożegnanie było bardzo wzruszające dla obu stron. Trudno było nam się rozstać, jedynym pocieszeniem była perspektywa ponownego spotkania za trzy miesiące, tym razem w Niemczech.  Serdecznie dziękujemy za pomoc pani profesor Joannie Kordulasińskiej i pani profesor Justynie Połacieniec w przygotowaniu programu i opiekę nad nami podczas całej wymiany.

wymiana (1280x721) wymiana (1) (1280x721)

W dniach 14.09.2017 - 21.09.2017 wyjechaliśmy z wyczekiwaną rewizytą do uczniów szkoły Max - Born Gymnasium w Backnang. Szkoła jest  położona na wzgórzach, nad piękną rzeką Murr, obok Stuttgartu, w Badenii - Wirtembergii. Czas spędzony z naszymi partnerami był pełen przygód, poznaliśmy mnóstwo nowych miejsc, nauczyliśmy się wielu ciekawych umiejętności. Program był bardzo bogaty, mieliśmy okazję zobaczyć Stuttgart i Ulm, wspięliśmy się na wieżę katedry, a był to niemały wysiłek, bo było do pokonania aż 768 schodów, jednak było warto, bo widoki zapierały dech w piersiach. Zwiedziliśmy dwa ciekawe muzea: Muzeum Zeppelina i Muzeum Porsche. Obydwa zrobiły na nas ogromne wrażenie. Budynki, w których mieszczą się muzea, to ciekawe konstrukcje futurystyczne, a wystawy  mają wciągają interaktywną formę. Jednak największe wrażenie zrobił na nas symulator jazdy porsche. Nasuwa się jedno spostrzeżenie: muzeum nie musi być NUDNE!!! Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w warsztatach pieczenia chleba i maultaschen (coś w rodzaju pierogów). Jednak najwięcej przyjemności sprawiło nam przygotowywanie uroczystej kolacji składającej się z dań kuchni mazowieckiej i szwabskiej. Okazało się, że nasze specjały mają wiele wspólnego, co wzmocniło nasze relacje. Choć pożegnanie było trudne i pełne łez, obiecaliśmy sobie, że na pewno nie jest ostatnie. Podczas tej części wymiany opiekowali się nami pani profesor Joanna Kordulasińska i pan profesor Marcin Kozera, którym pragniemy podziękować za wspólnie spędzony czas.

Wymiana polsko – niemiecka

W dniach 16-23 marca, uczniowie z naszej szkoły kolejny raz wzięli udział w wymianie polsko-niemieckiej pod opieką pani Joanny Kordulasińskiej i pana Marcina Kozery. Celem naszej podróży było miasteczko Backnang, gdzie uczą się i mieszkają nasi niemieccy koledzy. Zostaliśmy przez nich miło przywitani i wspaniale ugoszczeni.
Sorry, you have not enough rights to view this image. Sorry, you have not enough rights to view this image.

Zwiedziliśmy takie miasta jak: Backnang, Stuttgart czy Heidelberg. Podczas wycieczek integrowaliśmy się, otwieraliśmy się na nową kulturę i poznawali Niemcy. Był także oczywiście czas na rozrywkę: wspólne kręgle, zajęcia na farmie czy czas spędzony z rodzinami w niedzielne popołudnie. Aby porównać polską szkołę z niemiecką uczestniczyliśmy w lekcjach w Max-Born-Gymnasium.

Wróciliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi, każdy z nas na pewno nabrał pewności językowej, podszlifował język angielski, ale także niemiecki. Taka przygoda pozostanie w naszych wspomnieniach przez bardzo długi czas, znajomości z naszymi partnerami na pewno nie utracimy, a w maju ugościmy ich najlepiej jak potrafimy. Czekamy  z niecierpliwością na drugą część wymiany…
Paulina Dudziuk, klasa 1a1

Załączniki: