Klasy pierwsze naszego Liceum, które w tym roku ukończyły szkołę podstawową, także miały swój wyjazd integracyjny, i też do uroczego zakątka na skraju Pojezierza Augustowskiego. Wycieczka miała miejsce w dniach 15-17 października 2019 r. Przyjezdnych przywitała przepiękna złota polska jesień, z jedyną w swoim rodzaju, mieniącą się różnymi barwami kolorystyką, no i oczywiście sportowo-rekreacyjny ośrodek Knieja, leżący rzeczywiście w uroczej kniei, tuż nad Jeziorem Rajgrodzkim.
v8 okl_Rajgrod MVIMG_20191016_073113

Program pobytu na obozie był przygotowany przez nauczycieli wcześniej i niejako przetestowany przez grupę poprzednią. Niezwykle wartościowym i udanym przedsięwzięciem była podróż do urokliwych Sejn-pogranicza sztuk, kultur, a nawet narodów. Zwiedziliśmy Bazylikę Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny ze słynącą cudami i łaskami figurą Matki Boskiej Sejneńskiej, zwiedziliśmy Klasztor Podominikański, przeznaczony obecnie do celów muzealnych i  na szczęście znajdujący się obecnie w fazie rozpoczynających się prac remontowych. Niektóre grupy uczniowskie uczestniczyły w zajęciach poglądowych w sejneńskiej Białej Synagodze, gdzie rozbrzmiewała fascynująca muzyka klezmerska. Inna grupa zwiedziła bogate wielokulturowe zbiory miejscowego Muzeum Ziemi Sejneńskiej. Uczestniczyliśmy też w lekcji w miejscowości Krasnogruda, skąd wywodziła się rodzina Czesława Miłosza, a w miejscowym dworku z XVIII wieku prężnie działa Ośrodek Pogranicze i Międzynarodowe Centrum Dialogu. W drodze powrotnej do Rajgrodu grupa zatrzymała się we wsi Giby, gdzie złożyliśmy hołd ofiarom obławy augustowskiej z lipca 1945 roku. Nie obyło się też bez podania uczestnikom wyjazdu najważniejszych informacji z burzliwych dziejów regionu, w którym przecież przez kilka dni gościliśmy.

Jednak najwięcej niespodziewanych doznań dostarczyły odwiedziny Twierdzy Osowiec, położonej w miejscu zapomnianym przez Boga i ludzi, zupełnie z boku od głównych szlaków komunikacyjnych, na południe od Grajewa. Ta twierdza odegrała niebagatelną rolę podczas działań czasów I wojny światowej. Przewodnicy naszych grup połączyli zwiedzanie z marszem wzdłuż fortyfikacji wojskowych i zagłębieniem się w mroczne korytarze i zaułki, pamiętające tamte czasy. Przydały się latarki.

Ale był to przecież także wyjazd rekreacyjno-integracyjny, oczywiście w dobrym i właściwym znaczeniu tego słowa. Odbyliśmy wielokilometrowy spacer czerwonym szlakiem turystycznym po lasach rajgrodzkich. Uczniowie szybko zregenerowali swoje siły, które spożytkowali jeszcze podczas zajęć z wychowawcami, w czasie szaleństw na dyskotece, na zajęciach i rozgrywkach sportowych oraz podczas tradycyjnego ogniska nad brzegiem jeziora, już po zachodzie słońca.

Wyjazd ze wszech miar udany, stanowił skuteczny mariaż przyjemnego z pożytecznym, a  to przecież w wychowaniu młodego pokolenia jest najważniejsze.

… znajdziesz tam cel swojej drogi, wśród szumiących drzew.

Utworzono: piątek, 18, październik 2019 05:35