W dniach 7-9 października 2019 klasy pierwsze po gimnazjum wyruszyły do Rajgrodu na wyjazd integracyjny. Oprócz zajęć sportowych, integracyjnych z wychowawcami i pedagogami młodzież miała okazję poznać region oraz jego historyczne i krajoznawcze walory. W geografię i historię wprowadziła p. profesor Anna Piekarska, przygotowując wykład i specjalny przewodnik dla uczestników wyjazdu. W trakcie pobytu w ośrodku poszczególne klasy odbywały wycieczki do atrakcyjnych turystycznie i dydaktycznie miejsc. W Sejnach miały okazję zwiedzić ekspozycję w Muzeum Ziemi Sejneńskiej mieszczącym się w budynkach klasztoru podominikańskiego. Można było dowiedzieć się o historii miejscowego rękodzieła i życiu codziennego sto lat temu, zobaczyć takie osobliwe przedmioty jak np. motkownica, czy bojka do masła. Przewodnicy oprowadzali po zabytkowej bazylice Nawiedzenia NMP w stylu wileńskiego baroku. Część uczniów uczestniczyła w warsztatach prowadzonych przez Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Białej Synagodze, gdzie znajduje się ciekawa instalacja z kluczy i wypisane na jej ścianach nazwiska dawnych żydowskich mieszkańców miasta, którzy stali się ofiarami Holocaustu. W Osowcu-Twierdzy miłośnicy militariów mogli podziwiać oryginalną fortyfikację carską z XIX wieku, ciekawie usytuowaną w dolinie Biebrzy twierdzę osławioną w czasie I wojny światowej atakiem, w którym wojska niemieckie użyły przeciw Rosjanom gazów bojowych (chloru). Niezapomnianych wrażeń dostarczyła młodzieży ponadto wizyta w dworku Czesława Miłosza w Krasnogrudzie – siedzibie Międzynarodowego Centrum Dialogu – gdzie można było nie tylko poznać biografię noblisty, obejrzeć film dokumentalny o rodzinie poety, do której należał dworek malowniczo położony na pograniczu polsko-litewskim, lecz także przeczytać jego wiersze przetłumaczone na różne języki.

Podsumowując wyjazd, uczniowie zauważyli, że zawarli nowe znajomości, zintegrowali się z rówieśnikami, nauczyli się dyscypliny, poznali jeden z polskich regionów o ciekawej przeszłości i wynieśli miłe wspomnienia.

Utworzono: środa, 09, październik 2019 11:44