Matematyka wczoraj i dziś - śladami wybitnych polskich matematyków w ramach obchodów Roku Matematyki

Opis projektu
Rok 2019 ustanowiono Rokiem Matematyki. Realizując idee, cele i tezy misji szkoły oraz zamierzenia dydaktyczne w zakresie nauczania matematyki i przedmiotów ścisłych, nauczyciele tych przedmiotów planują kilkudniowy wyjazd do Lwowa z zamiarem urzeczywistnienia przygotowanych zadań projektowych (przy współpracy Szkoły nr 24 im. M. Konopnickiej we Lwowie), w kolebce światowej sławy i dokonań Polskiej Szkoły Matematycznej. Realizacja tych zadań będzie też sposobnością oddania hołdu S. Banachowi.

Data rozpoczęcia realizacji projektu
2019-05-23
Data zakończenia realizacji projektu
2019-10-31
Uzasadnienie potrzeby realizacji projektu:
Senat RP, uchwałą z dnia 20 grudnia 2018 roku, ustanowił rok 2019 Rokiem Matematyki. W uznaniu zasług matematyków Polskiej Szkoły Matematycznej we Lwowie dla rozwoju światowej nauki, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie XCIX LO, podczas wizyty we Lwowie w 2019 roku, pragnęliby oddać cześć i hołd wybitnym polskim naukowcom okresu dwudziestolecia międzywojennego. Odwiedziny Lwowa, a szczególnie tamtejszej polskiej szkoły i Cmentarza Łyczakowskiego, wpisałyby się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości Polski i przyłączenia Lwowa do Macierzy w 1919 roku. Przyjazd reprezentantów środowiska XCIX LO byłby też zwieńczeniem obchodów Roku Herbertowskiego w szkole. Patron szkoły Zbigniew Herbert dzieciństwo i młodość spędził we Lwowie, a osiągnięcia i dorobek naukowców polskiej szkoły matematycznej nie były mu obce. Nauczyciele i uczniowie XCIX LO, po nawiązaniu kontaktu ze Szkołą nr 24, uczestniczyliby w gmachu tej szkoły we wspólnej lekcji matematyki.

Bezpośrednie cele projektu
Realizacja programu intelektualnego rozwoju i kształcenia uczniów w zakresie nauczania przedmiotów ścisłych. Realizacja działań ukierunkowanych na ewolucję poglądów związanych z matematyką. Rozwijanie zainteresowań matematycznych, pasji, zdolności kierunkowych, umiejętności poznawczych i kształcących. Popularyzacja dokonań Polskiej Szkoły Matematycznej we Lwowie oraz naukowców-matematyków Uniwersytetu Wileńskiego i ich wpływu na rozwój współczesnej nauki, w szczególności matematyki.

Pośrednie cele projektu
Zwielokrotnienie wiedzy przedmiotowej uczniów, wyrównanie szans edukacyjnych. Rozwijanie samodzielności i kreatywności uczniów wkierunku poszukiwania rozwiązań niestandardowych. Kształcenie umiejętności logicznego myślenia, twórczej analizy treści zadań i poleceń, w celu odnalezienia optymalnych ich rozwiązań. Poszukiwania różnych dróg i metod rozwiązywania zadań, zgodnych z trendami i koncepcjami współczesnej nauki. Ukazanie matematyki jako rzeczywistej królowej nauk.
Załączniki:
PlikRozmiar
Pobierz plik (KONKURS Wielcy Polscy Matematycy - regulamin.pdf)KONKURS Wielcy Polscy Matematycy - regulamin.pdf115 kB
Utworzono: czwartek, 06, czerwiec 2019 10:32