‘A Box Called Imagination’

Dzielnicowy Konkurs Translatorski „Pudełko wyobraźni”

na tłumaczenie wierszy Zbigniewa Herberta

na język angielski

Organizator:   XCIX Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi imienia Zbigniewa Herberta

Cele Konkursu

1.      Popularyzacja poezji  Zbigniewa Herberta.

2.      Rozwijanie wrażliwości na słowo poetyckie.

3.      Poszukiwanie w poezji uniwersalnych wartości.

4.      Pogłębienie wrażliwości na język angielski oraz doskonalenie ekspresji w obcym języku.

5.      Odkrywanie i rozwijanie uzdolnień artystycznych wśród uczniów. Promowanie młodych talentów.

6.      Integracja uczniów szkół ponadpodstawowych dzielnicy  Warszawa Praga Południe.

Regulamin Konkursu

1.      Uczestnicy konkursu są uczniami szkół licealnych Dzielnicy Praga Południe i okolic Warszawy.

2.      Uczestnicy  zgłaszają swoje uczestnictwo do dnia 18 lutego 2019 roku nauczycielom języka angielskiego, którzy pobierają ze strony  XCIX LO formularz zgłoszeniowy, wypełniają go i wysyłają na adres mailowy XCIX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi  im. Z. Herberta: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript..

3.       Lista utworów  Zbigniewa Herberta do tłumaczenia jest następująca:

1)„ Pudełko zwane wyobraźnią” – utwór obowiązkowy, 2)„Nike, która się waha”, 3)„Mona Liza”, 4)„Odpowiedź”, 5)„Modlitwa Pana Cogito - podróżnika”,6) „Kraj”, „Węzeł”, „Niedźwiedzie”(  3 utwory łącznie w zestawie 6).

4.      Każdy uczestnik obowiązkowo tłumaczy wiersz Zbigniewa Herberta „Pudełko zwane wyobraźnią” oraz wybiera jeszcze dwa spośród podanych zestawów utworów Zbigniewa  Herberta i tłumaczy je na język angielski. Korzystanie z gotowych tłumaczeń dyskwalifikuje uczestnika.

5.      Do 25 marca 2019 roku  przetłumaczone teksty powinny być dostarczone  w formie drukowanej do XCIX LO.Adres szkoły:

XCIX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Zbigniewa Herberta

ul. Fundamentowa 38/42,

tel./fax (22) 671-99-27

Teksty przekładu powinny być opatrzone w lewym górnym rogu imieniem i nazwiskiem autora oraz nazwą szkoły. Prosimy również o nadesłanie formularza „Zgoda na wykorzystanie wizerunku i twórczości dziecka” podpisanego przez rodzica uczestnika konkursu. Formularz ten należy pobrać ze strony internetowej XCIX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Zbigniewa  Herberta.

6.      Do dnia 11 kwietnia 2019 roku komisja  w składzie trzech nauczycieli języka angielskiego i jeden uczeń z klasy o rozszerzonym profilu z języka angielskiego dokona oceny przysłanych przekładów i wyłoni laureatów konkursu.

7.      Komisja w ocenie tłumaczenia będzie się kierować następującymi kryteriami: poprawność językowa, bogactwo językowe i nieograniczona wyobraźnia poetycka, zrozumienie idei wiersza oraz nowatorstwo przekładu. Premiujemy eksperymenty językowe i samodzielną interpretację znaczeń.

8.      Wyniki konkursu zostaną umieszczone na stronie internetowej szkoły do dnia 12 kwietnia 2019 roku.

9.      O dacie wręczenia nagród laureaci zostaną poinformowani przez organizatorki.

Regulamin Konkursu

1.      Uczestnicy konkursu są uczniami gimnazjum i ostatnich klas szkół podstawowych.

2.      Uczestnicy  zgłaszają swoje uczestnictwo do dnia 18 lutego 2019 roku na adres mailowy XCIX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi  im. Z. Herberta: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Każdy uczestnik pobiera ze strony internetowej XCIX LO formularz zgłoszeniowy, wypełnia go i wysyła.

3.      Lista utworów  Zbigniewa Herberta do tłumaczenia jest następująca:

1)„ Pudełko zwane wyobraźnią” – wiersz obowiązkowy, 2) „Czarna róża”, 3)„W pracowni”, 4)„Sprawozdanie z raju”, 5)„Przebudzenie”, 6)„Prośba”.  Na stronie internetowej szkoły znajduje się załącznik z pełnymi tekstami wymienionych utworów.

4.      Każdy kandydat obowiązkowo tłumaczy wiersz Zbigniewa Herberta „Pudełko zwane wyobraźnią” oraz wybiera jeszcze jeden spośród podanych wierszy Zbigniewa  Herberta i tłumaczy je na język angielski. Korzystanie z gotowych tłumaczeń dyskwalifikuje uczestnika.

5.      Do 25 marca 2019 roku  przetłumaczone teksty powinny być wysłane drogą pocztową do XCIX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im . Z. Herberta (tel./fax (22) 671-99-27).

Adres szkoły:

XCIX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Zbigniewa Herberta

ul. Fundamentowa 38/42,

tel./fax (22) 671-99-27

Teksty przekładu powinny być opatrzone w lewym górnym rogu nazwą szkoły oraz imieniem i nazwiskiem autora.

Prosimy również o nadesłanie formularza „Zgoda na wykorzystanie wizerunku i twórczości dziecka” podpisanego przez rodzica uczestnika konkursu. Formularz ten należy pobrać ze strony internetowej XCIX Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Zbigniewa Herberta.

8.      Wyniki konkursu zostaną umieszczone na stronie internetowej szkoły do dnia 12 kwietnia  2019 roku.

9.      O dacie wręczenia nagród laureaci zostaną poinformowani telefonicznie.

Wszelkie pytania można kierować do Małgorzaty Dzięgielewskiej-Kozak i Ewy Roszkowskiej na :
 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. oraz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Utworzono: sobota, 08, grudzień 2018 21:46