W dniach 23 i 24 listopada 2018 obchodzono w Warszawie XXVI Dni Lwowa. Podobnie, jak w latach ubiegłych, nasze Liceum włączyło się czynnie w tę ceremonię, bo patron Szkoły, Zbigniew Herbert, we Lwowie się urodził, spędziwszy tam dzieciństwo i lata młodości.

                                                             Sorry, you have not enough rights to view this image.

W pochmurną i dżdżystą sobotę 24 listopada, w Bazylice Świętokrzyskiej przy Krakowskim Przedmieściu odprawiono mszę św. koncelebrowaną w intencji Poległych w Obronie Lwowa w latach 1918-1919. Uczestniczyli w niej przedstawiciele uczniów i nauczycieli XCIX LO, pełniąc honory w szkolnym poczcie sztandarowym. Po zakończeniu liturgii, przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego, w samo południe o godzinie 12.00 rozpoczęła się najważniejsza chwila wieńcząca obchody Dni Lwowa w Warszawie: okolicznościowe przemówienia, Apel Poległych, uroczysta zmiana warty i złożenie wieńców, wszystko zgodnie z wojskowym rytuałem. Przypomniano m.in. że właśnie w tym miejscu spoczęły prochy młodocianego obrońcy Lwowa – żołnierza nieznanego, że w dniu 23 listopada 1918 roku, a więc 100 lat temu, Józef Piłsudski odznaczył miasto Lwów orderem Virtuti Militari. Śpij, kolego W uroczystościach przy Grobie Nieznanego Żołnierza wziął udział nasz szkolny poczet sztandarowy, złożyliśmy też od całego szkolnego środowiska okolicznościowy wieniec, wpisując się do Księgi Pamięci.

W tych dniach Warszawa gościła zespół Polskiego Teatru Ludowego ze Lwowa, który na deskach Teatru Capitol zaprezentował sztukę Benedykta Hertza „Czupurek”, bajkę, wcale nie dla dzieci, z morałem i  ponadczasowym przesłaniem.

Warto wspomnieć, że w dniach 1 i 2 listopada uczestniczyliśmy w kweście na Cmentarzu Powązki Wojskowe, na rzecz ratowania dziedzictwa kulturowego na cmentarzach lwowskich i kresach wschodnich. Te działania wpisały się w cykl szkolnych obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości Polski.

Towarzystwo Miłośników Lwowa  i Kresów Południowo-Wschodnich oraz Fundacja Dziedzictwo Kresowe, ślą serdeczne podziękowania uczniom XCIX Liceum, których zaangażowanie w te wydarzenia było tak duże.

Odsłony: 753
Utworzono: sobota, 01, grudzień 2018 09:15

Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Zawsze można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej szczegółów w polityce dotyczącej plików cookies.

Akceptuje pliki cookies na tej stronie.

Więcej o ciasteczkach