TYLE JEST MIAST …

W dniach 30 maja – 3 czerwca 2018 roku, dyrekcja, grono pedagogiczne, pracownicy administracji XCIX LO im. Zbigniewa Herberta,  byli we Lwowie. Zasadniczym celem wyjazdu było czynne włączenie się w program obchodów Roku Herbertowskiego, przypadającego w 2018 roku, poszukiwanie miejsc pobytu Patrona Liceum we Lwowie, gdyż w mieście zawsze wiernym spędził on dzieciństwo i młodość. Towarzyszyły nam dyrekcje i nauczyciele zaprzyjaźnionych szkół, z którymi łączą nas więzy niemal siostrzane. Niezwykle pomocna przy organizacji wyjazdu była Fundacja Dziedzictwo Kresowe i jej niestrudzony prezes Jan Sabadasz oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zakwaterowaliśmy się w niewielkim pensjonacie na obrzeżach centrum, a że mieliśmy do dyspozycji autokar, przemieszczanie się do bliższych i dalszych zakątków miasta i podróż poza jego granice, nie nastręczały trudności.

Dawny cesarsko-królewski Lwów jest przepiękny, a czyste, odrestaurowane kamienice, pałacyki, monumentalne świątynie i inne budowle, kręte, klimatyczne, prawdziwie wiedeńskie, uliczki, zaułki i skwery oraz ten jedyny, niepowtarzalny czar i urok malowniczego Lwowa, tego polskiego fenomenu, pozwolił nam, choć na trochę, przenieść się w inny wymiar i zapomnieć o bożym świecie.
Sorry, you have not enough rights to view this image. Sorry, you have not enough rights to view this image. Sorry, you have not enough rights to view this image. Sorry, you have not enough rights to view this image. Sorry, you have not enough rights to view this image. Sorry, you have not enough rights to view this image. Sorry, you have not enough rights to view this image. Sorry, you have not enough rights to view this image. Sorry, you have not enough rights to view this image. Sorry, you have not enough rights to view this image. Sorry, you have not enough rights to view this image. Sorry, you have not enough rights to view this image. Sorry, you have not enough rights to view this image. Sorry, you have not enough rights to view this image. Sorry, you have not enough rights to view this image. Sorry, you have not enough rights to view this image.

W ciągu tych kilku dni, w towarzystwie miejscowej pani przewodnik, której opowieści słuchaliśmy z zainteresowaniem, udało nam się odwiedzić najważniejsze miejsca we Lwowie. Podziwialiśmy zabytki kultury materialnej - sakralnej i świeckiej, które mogły tu stać zgodnie, obok siebie, bo Lwów to miasto odwiecznej zgody i koegzystencji wielu nacji, kultur, obyczajowości i środowisk. Sznytu i kolorytu nadawali mu przez stulecia rzymscy katolicy, grekokatolicy, prawosławni, Ormianie, Tatarzy, Żydzi, choć samo miasto było zawsze jednym z głównych centrów kulturalnych Rzeczpospolitej.  Zachwycaliśmy się okazałością piętrzących się fasad budowli, wysoko zadzieraliśmy głowy, by wpatrywać się w istne perełki detali architektury kamienic. Istny, mniejszy Wiedeń - mniejszy Paryż.

Odwiedziliśmy miejsca związane ze Zbigniewem Herbertem w jego wczesnych, młodzieńczych latach, zapaliliśmy znicz przy domu rodzinnym Księcia Poetów Polskich, gdzie umieszczono pamiątkową tablicę, wzięliśmy udział w specjalnej mszy św. w polskim kościele pw. Św. Antoniego; tam został ochrzczony patron naszego liceum. Oddaliśmy hołd dziadkom poety, pochowanym na Cmentarzu Łyczakowskim. Na Łyczakowie spędziliśmy więcej czasu, odwiedziliśmy tam groby wybitnych twórców polskiej kultury, nauki i osobowości nadających kierunek rozwoju polskości w różnych dziedzinach życia. Byliśmy na Cmentarzu Obrońców Lwowa  w 1918 i 1919 roku – Orląt Lwowskich. Składaliśmy wieńce, zapalaliśmy znicze, snuliśmy refleksje, medytowaliśmy. Odwiedziliśmy też polską szkołę im. Marii Konopnickiej, mieliśmy możność uczestniczenia w okolicznościowej, szkolnej imprezie i  porozmawiania tam z księdzem Mieczysławem Mokszyckim, arcybiskupem metropolitą lwowskim oraz z dyrekcją, nauczycielami i uczniami.

Był też czas na wycieczkę za miasto. Zwiedziliśmy miejsca związane z historią Polski – zamki w Złoczowie i Olecku, pamiętające czasy rodu Sobieskich i Lwa Lechistanu, króla Jana III, pałac Koniecpolskich w Podhorcach – zaniedbany i nieco zrujnowany, czekający usilnie na swego restauratora, który zasponsoruje jego renowację. Aż żal trochę.

A był też czas dla ducha, ciała, podniebienia i gardła; odwiedziliśmy Teatr Wielki, podziwiając znakomite i perfekcyjne wykonanie wczesnego dzieła Giuseppe Verdiego Nabucco, skomponowanego w stylu włoskiego bel canto. Chwile wytchnienia spędzaliśmy w uroczych kawiarenkach, smakując znakomicie parzoną tu kawę i racząc się słodkościami. Biesiadowaliśmy też we wspólnym gronie, trochę śpiewaliśmy, kolibaliśmy się za stołami przy dźwiękach lwowskiej kapeli, przywołującej galanterię i swojskość Szczepcia i Toncia – bo przecież tylko we Lwowi. Ruszyliśmy też w tany, poloneza profesorskiego czas zacząć! (Do muzyki Wojciecha Kilara, granej przez Lwowiaków). To wszystko wpłynęło na wspaniałą atmosferę i doskonałe samopoczucie całej grupy.

Czwartego dnia wyjechaliśmy. W drodze powrotnej dostaliśmy od dyrekcji bonus, w postaci krótkich odwiedzin pobliskiej Żółkwi, posiadłości rodu Żółkiewskich i hetmana Stanisława. Po kilku godzinach dojechaliśmy do Warszawy. Żal, że tak krótko, że to tylko kilka dni, ale w nas wszystkich zapadło postanowienie, że tam trzeba wrócić – po szacunek, po to, by nie zapomnieć pamiętać, w poszukiwaniu dawnej świetności … po młodość.

… tyle jest gwiazd

Wszędzie dobrze, źle; po połowie

Idź w świat, gdzie chcesz

Rób, co umiesz, jak wiesz

Chcesz znów młodym być –

- wróć do Lwowa.

Marian Hemar

Projekt Śladami Zbigniewa Herberta we Lwowie wsparła finansowo Fundacja PZU.

III Mazowiecki Festiwal Twórczości Zbigniewa Herberta

"Epizod w Saint Benoit Zbigniewa Herberta"

XV Warsztaty Herbertowskie

Śladami Herberta w Paryżu