„Epizod w Saint Benoit Zbigniewa Herberta”

22.11.2018 r. godz. 12.00 KINO ATLANTIC

W dniu 28 lipca 2018 roku minęło dwadzieścia lat od śmierci Zbigniewa Herberta, jednego z najwybitniejszych poetów polskich i europejskich XX wieku. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w uznaniu ogromnych zasług tego Artysty, postanowił oddać Mu hołd i ustanowił rok 2018 – rokiem Zbigniewa Herberta.

XCIX Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Zbigniewa Herberta wraz

z Partnerami uroczystości : Miastem Stołecznym Warszawa, Kwartalnikiem Kulturalnym NAPIS,  Kinem Atlantic i  stowarzyszeniem Entropia Słowa

przygotowało spotkanie popularyzujące twórczość Patrona naszego liceum.

Uczniowie klas pierwszych i drugich wysłuchali wykładu pana doktora Józefa Marii Ruszara – inicjatora i realizatora  Warszawskiego Festiwalu Poezji im. Z. Herberta, dotyczącego wiersza „Epizod w Saint Benoit” Zbigniewa Herberta oraz obejrzeli film, będący zapisem studyjnego wyjazdu studentów i nauczycieli akademickich śladami miejsc opisanych przez Z. Herberta w tomie esejów „Barbarzyńca w ogrodzie”.

Epizod1
                   Powitanie publiczności  przez pana Artura Wolskiego i panią dyrektor Bożenę Gromadzką.

Epizod2
                                              Wykład pana doktora Józefa Marii Ruszara.

Epizod3

Ostatnim punktem spotkania była krótka część artystyczna przygotowana przez uczniów XCIX LO. pod
kierunkiem p. Iwony Tkacz  „ Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie” (wybór listów W. Szymborskiej i Z. Herberta).
Wystąpili uczniowie z klasy 2b:

Narrator – Julia Wasilewska

Zbigniew Herbert – Marcel Zaramski