Podróż Pamięci to projekt realizowany przez uczniów klas trzecich (3a,3d2,3e) wraz z wychowawcami i nauczycielami historii. Jego celem jest utrwalenie w pamięci młodego pokolenia tragicznych wydarzeń II wojny światowej związanych z holocaustem. Oprócz lekcji historii i godzin wychowawczych poświęconych tematowi, młodzież zrealizowała dwie wycieczki edukacyjne.
W październiku każda z klas wybrała się do Żydowskiego Instytutu Historycznego, zwiedziła wystawę poświęconą archiwum Emanuela Ringelbluma, dokumentującą losy Żydów pod okupacją niemiecką. Uczniowie wzięli także udział w warsztatach na temat życia w warszawskim getcie.
15 listopada nastąpiło najważniejsze wydarzenie projektu – młodzież pod opieką nauczycieli udała się do Treblinki, gdzie w latach 1941 – 1944 istniał nazistowski niemiecki obóz zagłady i obóz pracy. Miejscowi przewodnicy wprowadzili nas w historię obozu, przybliżyli znamienne dla niego postacie oraz zapoznali z najważniejszymi miejscami rozciągającego się wśród lasów miejsca pamięci. Zobaczyliśmy były Obóz Zagłady, były Karny Obóz Pracy, kopalnię żwiru, Miejsce Straceń i przeszliśmy tzw. „Czarną Drogą”. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć ofiar na symbolicznym cmentarzu żydowskim utworzonym z 17 tysięcy głazów oraz zapaliliśmy znicz przed centralnym pomnikiem – miejscem pamięci.
Chwile zadumy nad 800 tysiącami zgładzonych w Treblince trwały długo. Przywieźliśmy je do Warszawy, bo „przeszłość jest dziś”.
Składamy serdeczne podziękowania Panu Jackowi Murawskiemu za napisanie i organizację projektu, zaś Biuru Edukacji Miasta Stołecznego Warszawy za jego sfinansowanie.