Pomysł miejskiej gry terenowej na Pradze Południe, organizowanej przez uczniów najstarszych klas  XCIX LO, powstał w 2013 roku i został skonkretyzowany po raz pierwszy w październiku 2014 roku. Celem tego przedsięwzięcia jest przybliżenie uczniom  wielu, nieznanych im często, faktów z burzliwej i niezwykłej historii prawobrzeżnej Warszawy, poszukiwanie śladów przeszłości, miejsc pamięci, tradycji narodowej i uchronienie ich przed zapomnieniem. Na obszarze dzielnicy znajduje się też wiele obiektów i zabudowań, powstałych w czasach współczesnych, a również godnych uwagi i zainteresowania, ze względu na ich funkcjonalność, konstrukcję architektoniczną i przeznaczenie. Te wszystkie miejsca uwzględniono przy planowaniu tras i wyznaczaniu strategicznych punktów konsultacyjno – zadaniowych gry miejskiej, zatytułowanej PRAGGRAM,  która na dobre wpisała się w szkolną tradycję.

Organizatorem gry jest XCIX LO. Zadaniem uczestników z klasy pierwszej jest odszukanie, na podstawie załączonej mapy, stanowisk umieszczonych w różnych punktach Grochowa, Gocławia, Kamionka i Saskiej Kępy i odpowiedzi na pytania egzaminatorów – obecnych na stanowiskach uczniów klasy maturalnej. Przewodnik każdej grupy, pełnoletni uczeń klasy trzeciej, opatrzony stosownym identyfikatorem, zapisuje uzyskany wynik w karcie pracy. W czasie gry obowiązuje bezwzględny nakaz przestrzegania przepisów ruchu drogowego, a zespół, którego choć jeden z jego członków nie dostosuje się do obowiązujących zasad, zostanie wykluczony z dalszej rozgrywki. Uczestnicy gry, w czasie jej trwania, mogą poruszać się komunikacją miejską. Zakończenie w budynku XCIX LO, w momencie zameldowania się u koordynatora – ucznia klasy trzeciej.

Podczas tegorocznego PRAGGRAM-u, funkcję koordynatora gry, szefa sztabu i faktycznego dowódcy, objęła Nikola Leśniak z klasy 3a. Prowadziła ona dokumentację, na bieżąco komunikowała się z przewodnikami i egzaminatorami, wykonując wszystkie zadania wyśmienicie.

mapa

Po około czterech godzinach wędrówki grupy wróciły do szkoły. Tempo marszu i prawidłowe odpowiedzi na pytania, wyznaczyły zwycięzców – była to grupa prowadzona przez Grzegorza Czechowskiego – brawo! I niech ciąg dalszy nastąpi, a poprowadzą grę jej uczestnicy, obecnie uczniowie klasy 1a. Świetna zabawa, a w tle edukacja i poznanie swoich małych ojczyzn.

Utworzono: poniedziałek, 29, październik 2018 07:41