Wieloletnią tradycją XCIX LO są wyjazdy integracyjne klas pierwszych, organizowane na początku każdego roku szkolnego. Od kilku lat pierwszoklasiści, pod opieką wychowawców i innych nauczycieli, wyruszają w stronę Augustowa i kwaterują w pensjonacie rekreacyjno-edukacyjno-sportowym Knieja, położonym wśród lasów, nad uroczym jeziorem Rajgrodzkim, w pobliżu miasteczka Rajgród w województwie podlaskim. W tym roku szkolnym kierownictwo wyprawy przyjęła pani Lidia Rychert-szkolna pedagog.

Uczniowie wyjechali w pierwszych dniach października. Organizator i nauczyciele przygotowali atrakcyjny program, w którym był czas na edukację, sport, zajęcia terenowe przeznaczone dla klas o wszystkich profilach kształcenia, spotkania z wychowawcami, pedagogiem, a także czas na rekreację, wypoczynek – jednym słowem, integracja z prawdziwego zdarzenia.

Tym razem uczniowie wszystkich klas, w komplecie, zdecydowali się na uczestniczenie w wycieczce do Wilna. Podróż zorganizowano w dwóch turach i w dwóch dniach. Wstać trzeba było skoro świt, o godzinie piątej rano, a powrót nastąpił późnym wieczorem. A jednak, jak to przyznali uczniowie po przyjeździe, naprawdę warto było. Warto było obejrzeć miejsca zabytkowe najwyższej klasy, być tam, gdzie swą młodość chmurną i górnolotną spędzili wielcy polscy wieszcze - Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki, warto było poznać miejsca związane z pobytem tam innych wybitnych Polaków, niezbędne było zatrzymać się przy obrazie Panny świętej, co w Ostrej świeci Bramie, a następnie na Rosie, przy grobie, gdzie spoczywają Matka i serce jej Syna.

Int1 (1280x960) Int2 (1280x960) Int3 (1280x1113) Int4 (1280x960)

Podczas gdy jedna z grup wojażowała w mieście nad Wilią i Wilejką, pozostali na miejscu uczniowie uczestniczyli w zajęciach poglądowych poza miejscem zakwaterowania. Była to lekcja w Rajgrodzie, na wzgórzu, pradawnym miejscu religijnego kultu Jaćwingów. Oni to we wczesnych wiekach średnich wybrali to dzikie, ale przepiękne wzgórze na swoja siedzibę, nazywając ją Raj (w tłumaczeniu z języka jaćwieskiego). Piękny widok rozciąga się stąd na północ, w oddali, na drugim brzegu jeziora, odsłania się puszczański las – to już Pojezierze Mazurskie. W późniejszych wiekach, książęta mazowieccy wykorzystali  jaćwieskie nazewnictwo i tak to miejsce nazwano Rajgrodem. Książęta zbudowali zamek, po którym, niestety, ślad nie pozostał. Uczniowie zatrzymali się przy miejskim rynku – nietypowym i bardzo matematycznym. Następnie grupa ruszyła w kierunku wsi Giby, gdzie przy miejscu pamięci oddano cześć zamordowanym i zaginionym w Obławie Augustowskiej w 1945 roku. Po drodze zwiedzano Augustów (z braku czasu jedynie z okien autokaru), uczniowie poznali też najważniejsze fakty z historii regionu, bolesne i dramatyczne epizody, jakie dotknęły te okolice w latach wojny i okupacji . Podczas tej podróży uczniowie klas 1a i 1e zaprezentowali okolicznościowe referaty.

Po powrocie uczniowie klas 1d, e i f spacerowały po okolicznym lesie, wsłuchując się w słowa miejscowego  leśnika, pracownika Lasów Rajgrodzkich, na temat fauny, flory i zwyczajów tutejszej zwierzyny. Znakomita lekcja biologii i przyrody.

Nie mogło zabraknąć rozgrywek i międzyklasowych zawodów sportowych w grach zespołowych i  indywidualnych. Był też quiz tematyczny, poświęcony historii i codzienności „Herberta”. Podczas ostatniego wieczoru wszystkie klasy zaprezentowały swoje autorskie programy artystyczne – skecze, scenki rodzajowe i dramatyczne, piosenki, monologi, dialogi, opatrzone elementami choreografii. Oglądało się i słuchało z przyjemnością.

Wszyscy wrócili do Warszawy zadowoleni i pełni wrażeń, a wspomnienia pobytu wśród okołoaugustowskich puszczy i kniei, pozostaną nie tylko na fotografiach, filmach i prezentacjach.

Utworzono: poniedziałek, 29, październik 2018 07:39