Klub Herbertowskich Szkół to stowarzyszenie, do którego należą szkoły noszące imię Zbigniewa Herberta. Zjazd Założycielski odbył się 22-23 lutego 2001 r. w Lublinie. Dyrektorzy placówek oświatowych przyjęli za cel Klubu integrację społeczności szkolnych wokół osoby Patrona i świata Jego wartości zawartego w twórczości poetyckiej oraz
organizację różnych imprez kulturalnych o zasięgu ogólnopolskim, regionalnym i lokalnym, propagujących twórczość Księcia Poetów Polskich. W Radzie Patronackiej Klubu Herbertowskich Szkół zasiedli m.in.: Minister Edukacji Narodowej – Katarzyna Hall, bliscy Poety - Katarzyna Herbert, Halina Herbert-Żebrowska, dr Rafał Żebrowski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prezydenci Lublina i Słupska, profesorowie uniwersytetów lubelskich.
Szkoły członkowskie każdego roku organizują spotkania uczniów i nauczycieli, które są okazją do lepszego poznania się, zintegrowania. Zjazdom towarzyszą imprezy i konkursy przybliżające wychowankom „herbertowskim” twórczość Patrona.

Dotychczas odbyły się Zjazdy:
I – w Lublinie w 2001 roku (założycielski)
II – w Brzegu w 2001 roku
III – w Żorach w 2002 roku
IV – w Warszawie w 2002 roku (organizatorem była nasza Szkoła)
V – w Gdańsku w 2003 roku
VI – w Bełchatowie w 2004 roku
VII – w Żerkowie w 2005 roku
VIII – w Słupsku w 2006 roku
IX – w Częstochowie w 2007 roku
X  - we Wrocławiu  w 2008 roku
XI – we Wronkach w 2009 roku
XII – w Trzebiatowie w 2010 roku
XIII – w Słubicach w 2011 roku
XIV – w Białołęce w 2012 roku
XV – w Kołobrzegu w 2013 roku
XVI - 
w Siemianowicach Śląskich 2014 roku
XVII – w Lublinie w 2015 roku
XVIII - 
w Brzegu  w 2016
XIX – w Warszawie w 2017 roku (organizatorem była nasza Szkoła)
XX – w Gdańsku w 2018 
XXI – w Słupsku w 2019 roku

                      29 września 2017 r. zmarła śp. p. dr Halina Herbert – Żebrowska
Sorry, you have not enough rights to view this image.

                                                                                                                                                         Chwila nadeszła trzeba się pożegnać

Po odlocie ptaków nagły odlot zieleni

Zbigniew Herbert

 29 września 2017 roku zmarła Pani Halina Herbert – Żebrowska, siostra Patrona naszej szkoły, od wielu lat z serdecznością towarzysząca szkołom Herbertowskim w przybliżaniu twórczości i osobowości Jej brata młodzieży. XCIX Liceum w Warszawie od chwili nadania szkole imienia Zbigniewa Herberta utrzymywało żywy kontakt z Panią Haliną. Patronowała Ona organizowanym przez szkołę konkursom Herbertowskim, zaszczycała nas swoją obecnością na uroczystościach Dnia Patrona, zakończenia roku szkolnego czy Wigilii. Gościła nas w swoim domu, udzielała uczniom wywiadów, dzieląc się swoimi wspomnieniami na temat brata i domu rodzinnego. W 2012 roku Pani Żebrowska została honorowym członkiem naszej szkolnej społeczności, decyzją Rady Pedagogicznej otrzymała unikatową tarczę ucznia XCIX LO i statuetkę Pana Cogito.

Przychodzą na myśl Jej słowa o utworach Herberta najbliższych jej sercu i uśmiech, którym nas obdarzała przy każdym spotkaniu:

Lubię wiersz ”Pan Cogito rozmyśla o cierpieniu”. Jest to pochwała stoicyzmu. Taka postawa wydaje się najwłaściwsza w pewnych trudnych sytuacjach. Poeta radzi „[…] przyjąć kielich goryczy”, gdy „Wszystkie próby oddalenia” go zawodzą. Cierpienie jest integralną częścią życia każdego człowieka podobnie jak przemijanie.

6 października w smutnej, deszczowej aurze na cmentarzu parafialnym w Otwocku pożegnaliśmy Panią Halinę Herbert – Żebrowską. Ale nie umiera ten, o kim pamięć pozostaje wśród żywych. Dlatego w całym swym brzmieniu i w całej wymowie można poświęcić zmarłej Pani Halinie słowa Horacego: non omnis  moriar – nie wszystek umrę. Odeszła do lepszego ze światów zrządzeniem wyższych wyroków, o których my, ludzie śmiertelni wiedzieć nie możemy. Odeszła, ale nie całkiem i żyć będzie wśród nas.

 Sorry, you have not enough rights to view this image.  Sorry, you have not enough rights to view this image.

 

 

 

 

 

Odsłony: 9918
Utworzono: wtorek, 03, kwiecień 2012 08:57

Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Zawsze można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej szczegółów w polityce dotyczącej plików cookies.

Akceptuje pliki cookies na tej stronie.

Więcej o ciasteczkach